Pojištění automobilu

 

Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Havarijní pojištění je dle všeobecně platné definice pojištění určené pro majitele motorového vozidla, které má za úkol na základě konkrétní pojistné smlouvy krýt poškození konkrétního (vašeho) pojištěného vozidla, která mohou být způsobena širokou škálou příčin jako například nehodou zčásti či zcela zaviněnou majitelem vozidla, živelnými katastrofami nebo vandalismem. Možná vás napadlo, že obdobné škody již máte kryty v povinném ručení, ale tak tomu ve skutečnosti není. Povinné ručení totiž kryje pouze ty škody, které způsobíte vy jako řidič při dopravní nehodě, ať již na majetku či zdraví, jiné osobě. Na rozdíl od povinného ručení havarijní pojištění pak kryje při téže nehodě škody na vašem automobilu a pojistného plnění se také dočkáte při škodách, při kterých viník odhalen není, anebo nebyl zjištěn (výše zmíněný vandalismus či živelné pohromy).

Jaká je výše havarijního pojištění?

Většina pojišťoven nabízející tento pojistný produkt bude postupovat při výpočtu konkrétní výše pravidelné splátky na havarijní pojištění zhruba následujícím způsobem, a to:

  • V prvém kroku je klíčová výše částky, na níž chcete váš vůz pojistit. Logika věci je pak následující – čím vyšší případné pojistné plnění, tím vyšší je i pravidelná splátka

  • Výši pojistky dále významně ovlivňují faktory jako je stáří a výbava vašeho vozidla, věk majitele či region. V neposlední řadě pak výši vaší výsledné pojistky ovlivňuje i výše vaší spoluúčasti.

Pokud chcete sjednat cenově výhodnější a levnější havarijní pojištění, doporučujeme vám využít nejrůznější internetové srovnávače a kalkulačky věnující se této oblasti. Vedle srovnatelných podmínek i nižší ceny vám tyto stránky totiž nabízejí možnost sjednání pojištění v pohodlí domova, což je v dnešní uspěchané době vítaný komfort.

povinné ručení na fabii, jak na kvalitní povinné ručení?, srovnání pojištění na Top-pojištění.cz,

Levné havarijní pojištění